Son dakika!

Joshua’yı biz de istedik Bursaspor aldı

Orhan Güney’in Hakan Kutlu ve Ivko Gançev ile ropörtajı

SİNAN BAKIŞ HATA YAPTI

 Bursaspor’un sezon başında Kayserispor’dan transfer ettiği Sinan Bakış’lailgili önemli bir tespitte bulunan Hakan Kutlu, şu ifadeleri kullandı: “Sinan çok önemli bir oyuncu. Kayserispor’da kalmasını istemiştik. Çok şeyler beklediğimiz bir futbolcuydu ama tercihini Bursaspor’dan yana kullandı. Ben Bursaspor’a imza atmadan önce kendisiyle bizzat görüştüm. Bursa’ya şu an giderse hata yapacağını söyledim. 4 sene Kayserispor’da kalmış ancak biz gelene kadar süre alamamıştı. Biz geldikten sonra ilk 11 oyuncusu oldu. Bizle kalırsa yani aynı teknik direktörle devam edecekti. Çok yetenekli, fiziksel olarak çok güçlü ve duygusal bir oyuncu. İnşallah Bursaspor’da da görev alırve kendisini gösterir. Oynamaya başladığında çok fazla gelişeceğini düşünüyorum. Umarım ben yanılırım.”

 

BİZE SUNULANIN 50 BİN EURO AŞAĞISINA ALMIŞ

 

Hakan Hoca, yine Bursaspor’un Danimarka’dan kadrosuna kattığı Joshua John’la önceKayserispor olarak kendilerinin ilgilendiğini söyledi… “Bursaspor bu oyuncuyu kaç paraya aldı?”diye soruyla bana geldi, “100 bin Euro bonservis 325 bin Euro da kendisi alacak” diye cevap verdikten sonra Kutlu şöyle devam etti: “Bize de tüm maliyeti 475 bin Euro olarak önerilmişti.Bursaspor 50 bin Euro aşağıya almış. Kanat olarak 2 oyuncuyla ilgilemiştik. Birini alamayıncaJoshua John’a yöneldik. Danimarka’da Emre Mor ile oynayan bir oyuncuydu. Hatta, Emre bunun yedeğiydi. Kısmet değil biz istedik Bursaspor aldı. Çok yetenekli. İlerleyen süreçte alıştığı zaman kendisini daha iyi gösterecektik” diye konuştu.

ONUNLA İLGİLENDİK AMA…

 

Hakat Kutlu, sezon başında Bursaspor’dan Jorquera’yla da ilgilendiklerini ancak sonuca ulaştıramadıklarını söyledi… Şili oyuncuyu beğendiğini anlatan Kutlu, “Bursaspor’da onun bölgesinde çok oyuncu var. Sezon başında düşündük ama Bursaspor’dan aldığı parayı karşılamamız zordu. Aslında Bursaspor yönetimiyle temasa geçsek belki çözebilirdik ama olmadı. Belki devre arasında yine düşünebiliriz” dedi.

 

BANA “HAZIRLAN” DEDİ FAKAT KISMET OLMADI!

 

Hakat Kutlu, Bursaspor’un unutulmaz başkanlarından rahmetli İbrahim Yazıcı’yla bir anısını da paylaştı. Kutlu, “Allah rahmet eylesin. Hem Bursaspor hem de Türk futbolu için çok önemli bir başkandı. Ertuğrul Sağlam’ın ayrılmasından sonra bizle bir görüşmesi olmuştu. Bizi takımın başına geçirmek istediğini söyledi biz de çok istekliydik. “Hadi hazırlan ekibini kur 2 gün içinde seni arayacağım” demişti fakat kısmet olmadı. Ankaragücü’nden çıkmış bir isim olarak bizim sempatiyle baktığımız ve sevdiğimiz bir taraftar kitlesi olan Bursaspor’da olmak istiyorduk. İbrahim başkan sonra başka bir hocadan yana tercihini kullandı. İnşallah daha sonra yollarımız Bursaspor ile kesişir” ifadelerini kullandı.

 

TAVAN FİYATIMIZ 1 MİLYON 200 BİN EURO

 

Kayserispor olarak bu sezon mali anlamda idari bir kadro kurduklarını belirten genç teknik adam, “Yurt dışı kampına 14 futbolcuyla gittik. En pahalı oyuncularımız Naokulma ve Welliton. İkisi de 1 milyon 200 bin Euro alıyor” dedi. Araya girdim, “Naokulma’yla geçen sezon devre arasında ve sezon başında Bursaspor da ilgilendi ama 1 milyon 400 bin Euro istemişti” dedim. Hakan Hoca,“Doğrudur. Yalnız, Naokulma’nın Çin’e gitme durumu vardı. 1 milyon 800 bin Euro öneriyorlardı. Olmayınca biz devreye girdik” diye karşılık verdi.

 

EMRE BİZİM ÜRÜNÜMÜZ

 

Altyapıya çok önem verdiğini ifade eden Hakan Kutlu, “Kendimde Ankaragücü altyapısından çıkan bir oyuncuydum ve oraya çok fazla hizmet ettim. Altyapıdan çıkan oyuncular takımını sahiplenir ve hizmet ederler. Şu anda benim çıkarttığım birçok oyuncu Süper Lig’de görev alıyor. Hatta bunlardan biri de Emre Taşdemir. Onu da biz Ankaragücü altyapısından çıkarttık. İshak Doğan, Murat Duruer ve Abdülkadir Kayalı gibi isimler var. Ben böyle oyuncularımı görünce çok seviniyorum” diye konuştu.

 

 

ENES ÜNAL EN BÜYÜK ÖRNEK

 

Altyapıdan yetişen oyuncuların kulüplerini sahiplenmesi gerektiğini vurgulayan Hakan Hoca, dikkat çekici bir konuşma yaptı: “Genç oyuncuların, geçmişten farklılıkları kendilerini kanıtlamak gibi dertleri yok. Önceden biz çok uğraşırdık hocanın gözüne girmek için ama şimdiki nesil bende yetenek var ama benle ilgilenirsen ortaya çıkartırım demeye getiriyorlar. Benim meselaAnkaragücü’nden gitmeme sebebim aileden kaynaklı. Ağabeylerim tribünden gelme. Hani derler ya -tribün çocuğu- diye biz de öyleydik. Fenerbahçe ve Trabzonspor çok istemişti ama aidiyet duygusu çok fazlaydı ve ayrılmadım. Ben Bursaspor’da hoca olsam, gençlere burada oynayıp kendilerini geliştirdikten sonra Avrupa’ya gitmelerini tavsiye ederdim. Çünkü futbolculuktan sonra bir dönem daha var. Ben mesela Ankaragücü’nden hocalık yaptım. Böyle giden oyuncular teknik direktör olarak dönmek istediklerinde çok büyük sorunlar yaşar. Özellikle Bursaspor gibi takımların altyapısından yetişen oyuncular Avrupa’ya gitmesi lazım. Enes Ünal bu konuda en büyük örnek.

 

İVKO GANÇEV;

 

3 PUANI TARAFTAR ALDI

 

Timsah Arena’da ilk kez bir maça çıktığını söyleyen Ivko Gançev, “Bursaspor’da atmosfer çok bambaşka. Taraftar da her zaman çok etkileyici. Ben 2003’ten bu yana Bursaspor’da ve Türkiye’de değildim ama Bursa ile bağım hiç kopmadı. Geri dönünce bir baktım Bursa çok gelişmiş, yeni stat yapılmış hatta şampiyon bile olmuş ama değişmeyen tek şey Bursaspor’un ateşli taraftarı. Bursaspor’un yürekten oynayan futbolcuları ile ateşli taraftarı hiç değişmemiş. Son olarak yine yaşadık. Kayserispor maçında Bursaspor 3 puan aldı ama taraftar devreye girince maçı kazandı” dedi.

 

BİZ BURSALIYIZ

 

Kendisini Bursalı ve Bursasporlu olarak gördüğünü dile getiren Gançev, “Eskiden ben olayım ya da Nejat Biyediç mesela buraya yine daha çok para kazanmak için geliyorduk. Ama işin içine artık çok fazla para girdi. Biz kendimizi Bursalı görüyorduk ancak yeni gelen yabancılarda öyle bir durum olmuyor. Biz de herkes çok iyi Türkçe konuşuyordu ancak son zamanlarda 3-4 sene burada kalmış ama tercüman ile geziyor. Bu yüzden de çoğu yabancı iz bırakamıyor. Şampiyon olan takımda yabancılar herkes hatırlıyor ama Batalla gibi çok az oyuncu var artık” diye konuştu.

 

ESKİ DOSTLAR NE YAPIYOR?

 

Gançev, bir dönem Bursaspor’da forma giymiş hatta iz bırakmış Bulgar oyuncuları sorduğumda şu şöyle bir bilgilendirme yaptı: “İvankov mesela şampiyon olmuş oyuncu şu an Bulgaristan’da. 2 sene önce Levski’de yöneticiydi. Şu an uzaklaştı biraz futboldan. İliev, Bulgaristan’da antrenördü ben de yardımcısıydım. 1 sene Angola macerası yaşadı ama şu anda Lokomotiv Plovdiv’de antrenörlük yapıyor. Kişişev, futbolu bıraktıktan sonra sportif direktör oldu ve 2. Lig’de şansını denedi biraz fakat şimdi başka işlere yöneldi. Vidalov, BATE’de yardımcı antrenör olarak çalışıyor.”

Traore geldi idmanlara başladı

Yönetimin gelmemesi yönünde beklentisi vardı ama ilk ihtarın ardından soluğu Bursa’da aldı Bakaye Traore. İkinci ihtara ve sözleşmenin tek taraflı feshine fırsat tanımadı. Aslında yönetim, bu sezon alacağı 1 milyon Euro’nun yarısını verip göndermeye de razıydı ama Traore, kabul etmedi. Şimdi Vakıfköy’de sabah 08.00, akşam 17.00 idman yapıyormuş. Devre arasına kadar böyle gidecek gibi.

Kaynak: Orhan Güney/Olay


Yorum yazın