Son dakika!

Bursaspor’da merakla beklenen raporun sonuçları

Olağan İdari ve Mali Genel Kurul’da  Bursaspor Başkanı Ali Ay merakla beklenen denetim raporunu açıklarken Recep Bölükbaşı yönetimine sert sözlerle yüklendi.

İşte Başkan Ali Ay’ın Ernst&Young​’ın raporuyla ilgili açıklamaları: 

Kulübün geçmiş dönem yönetimlerinin mali konularıyla ilgili de bilgi veren Ay, “Ben her şeyi taraftarımla paylaşmak zorundayım. Bunu da Allah’a şükür bugüne kadar yaptık. İbrahim Yazıcı döneminde oyunculara 45 milyon TL, Erkan Körüstan döneminde 136 milyon TL, Recep Bölükbaşı 380 milyon TL ödeme yapılmış. Erkan Körüstan, rahmetli İbrahim Yazıcı’dan 91 milyon TL, Recep Bölükbaşı, Erkan Körüstan’dan 166 milyon TL, biz ise Recep Bölükbaşı yönetiminden 279 milyon TL borç devraldık” dedi.‘Bursaspor zarar uğratılmışsa bunun hesabını hep birlikte soralım’ diyen Başkan Ay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölükbaşı yönetimi göreve geldiğinde bizim yaptığımız gibi bir önceki dönemi denetlettirdiler. Raporu gördüler ve niye o raporun üstünü örttüler? Bizim de bildiklerimiz var diyorlar. O gün sesinizi çıkarmadığınız için konuşmadığınız için bu kulübe en büyük zararı siz yaptırdınız. 19 Ocak’ta göreve başladığımız günden bu yana en çok merak edilen konu ibra konusudur. Geçmişi karanlıkta bırakırsak geleceği aydınlatamayız. Bursaspor’un bir kuruşuna kim zarar verirse ve benim içinde olduğum yönetim dahi olursa herkes onun hesabını vermek zorunda. Allah ömür verirse görevi başkanlarına teslim ettiğimizde bizden sonra gelecek yönetimler çok ince düşünmek zorundalar. Her şey açık. Bursaspor’un borcu yaklaşık 300 milyon liradır.”

Başkan Ay, kongrede ibra edilmeyen Recep Bölükbaşı yönetimindeki bazı isimlerce, “Ali Ay, Erkan Körüstan yönetiminde yer alıyordu. O dönemle ilgili de bildiklerimiz var” gibi konuşmalar yapıldığının kulağına geldiğini belirterek,  “Evet o dönemde yöneticiydim. Benim alnım açık. Kimin başkanlığı döneminde olursa olsun eğer Bursaspor zarara uğratılmışsa bunun hesabını gelin hep birlikte soralım” ifadesini kullandı.

“BAKAMBU’NUN TRANSFERİNDE 6 MİLYON LİRALIK KAYIP VAR”

Sezon başında Bursaspor’dan İspanyol ekibi Villarreal’e transfer olan Cedric Bakambu’nun transferinin dünya transfer tarihinde çığır açacak transfer olduğunu ifade eden Başkan Ay, “Bakambu’nun satış rakamı 8 milyon 750 milyon Euro’dur. Ek protokol yapılmış ve Bursaspor’a ödenmesi gereken rakamın 1 milyon Euro’sunun Bakambu’ya verilmesi kararlaştırılmıştır. Futbolcunun fesih tazminatı veya satıştan kar alacağı şeklinde bir madde yoktur. Ek bir stopaj yükümlüğü çıkmış kulübümüz 570 bin Euro zarara uğratılmıştır. Kulüp bu transferden 6 milyon 940 bin Euro gelir elde etmiştir. Yani yaklaşık 6 milyon liralık kayıp vardır” şeklinde konuştu.

İkinci konu ise adeta Sevr anlaşması gibi olan ASSET sözleşmesi hiçbir tazminat ödenmeden fesih edilmiştir. Aktifbank 250 bin dolarlık bir loca tahsis ediliyor. Daha sonra bir şekilde ücretsiz veriliyor. Reklam ve pazarlama faaliyeti bulunmadığı halde 1 milyon 331 bin TL kendilerine ödenmiştir.

31 Mayıs tarihinde ödenmesi gereken bedel 6 ay önce ödenmiştir. Bursaspor Kulübü ödeme tarihinden çok önce bu ödemeyi yapmak için kredi almıştır. Bu işten 2 Milyon 323 bin TL zararımız vardır.Bursaspor Kulübü’nün PASSOLİG’ten almış olduğu 5 TL ‘lik katkı payı da Aktifbank’a bırakılmıştır. Bu zarar devam edecektir. Sonuç olarak tüm işlemler neticesinde 3 Milyon 730 bin TL zarar uğradık.

Frey ile yapılan anlaşmaya uyulmayıp 2 milyon TL zarar edilmiş. Hiç oynamayan Sedat Berischa’ya 113 Bin Euro verilmiş. Kulüp yönetimi ile akrabalık derecesi ile yapılmış satın alımlar var. Usulsüz satılmış demirbaşlar var. Menajerlere süre gözetmeksizin ödenen peşin paralar var. Bu raporu ben yazmadım.

Bursaspor’un borcu 300 milyon TL civarındadır, bu borcu ödemek için iki şıkkımız var, locaları satarsak 150 milyon TL gelir elde edebiliriz, bunu yapamazsak eğer Bursaspor’u şirket gibi yönetmeliyiz, tasarruf şart 31 araba var, 31 Mart itibarıyla anlaşma yapılan firmayla sözleşme fesh edildi.

Araba vermek durumunda olduğumuz futbolculara araba veririz, diğerleri de ya minibüsle ya da metroyla gelir

En iyi oyuncuları biz yetiştireceğiz, futbol pazarındaki başrol oyuncusu biz olacağız

Kenetlenmeliyiz, hedefe taşıyacak yolu birlikte inşa etmek zorundayız

Gelelim plazaya. Plaza ile ilgili de çalışmalarımız var. Daha önceki dönemde evraklar hazırlanmış. Nilüfer Belediye Başkanımız ile evrakları imzaladık. Ankara’ya gitti. Bu işin de üstesinden geleceğiz inşallah. Çünkü biz çok çalışıyoruz. Vermiş olduğunu desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Ben en az sizin kadar Bursasporluyum. Satma mecburiyetinde kalsak dahi ben bunu satmayacağım leasing yapıp tekrar alacağım. Sağ olun var olun

220 MİLYON TL ÖDEMEMİZ VAR..

Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay, “Yönetim olarak, taşınmaz malların satın alınması ve satılması ve gayrimenkuller ile ilgili işlemler konusunda yetkimiz yok. Bursasporumuzun durumu hepimizce malum. Yıl sonuna kadar ödenecek rakam 220 milyon TL civarıdır.” dedi.

BİZ SİZDEN YETKİ BEKLİYORUZ

Başkan Ay şöyle devam etti; “Daha önceki konuşmalarımda da  değindim biz şehrimizin ileri gelenleriyle ve belediye başkanlarıyla konuştuk. Bursasporumuza gelir getirici şeyler kazandırmak istiyoruz. Bunun için de sizden yetki bekliyoruz. Verirsiniz veya vermezsiniz bunu tamamen kongre üyelerimize bırakıyorum. Ama buna Bursasporumuzun ihtiyacı var”

Kulübün Mali ve İdair Genel Kurulu Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Osmangazi  Salonu’nda yapıldı. Kadri Şankaya başkanlığındaki geçici Divan Kurulu tarafından yönetilen  genel kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Toplantı öncesi mevcut yönetim kuruluna taşınmaz malların satın alınması, satılması ve  gayrimenkullerle ilgili yetki verilmesi ile futbol faaliyetlerinin anonim şirket üzerinden  yapılmasına ilikin maddelerin gündeme alınması talebi, oy birliğiyle kabul edildi.

Kaynak: Bursa Hakimiyet


Yorum yazın