Son dakika!

Başkan Ay: “Kilit vurulmuştu”

KİLİT VURULMUŞTU

Göreve gelişinin 44’üncü gününde Bursaspor Divan Kurulu’nun olağan toplantısında konuşan Bursaspor Başkanı Ali Ay kulübün mali durumu hakkında bilgi verdi. Ali Ay sözlerine şöyle başladı: “Burası küçük bir şirket değil. Devasa bir holding. Bu holding bugüne kadar maalesef bakkal mantığıyla yönetilmiş. Ortaya da feci bir durum çıkmış. Burası bir şirket olsaydı bugün kapısına kilit vurulmuştu” dedi.

BATAĞA SAPLANMIŞRecep Bölükbaşı yönetimi döneminde yapılan harcamaları bir örnekle gözler önüne seren Ali Ay, “Cebinde ne kadar para olduğunu, borcunu bilmezsen markete gidip meyve suyu bile alamazsın. Olmayan para ile maalesef bütün marketi satın almışlar. Tarihinin en büyük gelirini futbolcu satışından almışken, borçlardan kurtulmamış ve tarihin en pahalı kadrosu kurulmuş. Sonuçta kulüp batağa saplanmış” ifadelerini kullandı.

GİDER 201 MİLYON TL

Kulübün mali yapısıyla ilgili bilgi veren Ali Ay, “Martta 28 milyon 300 bin TL, nisanda 19 milyon 500, mayısta 19 milyon TL, haziranda 19 milyon 500, temmuzda 16 milyon 300 bin TL olmak üzere toplam 102 milyon 500 bin TL borç var. Yönetici katkısı olarak 14 milyon TL koyduk. Geldiğimizden bu yana 43 milyon TL ödeme yaptık. Banka kredisi 85 milyon TL. Bursaspor’un toplam gideri 201 milyon TL” diye konuştu.

FARK 155 MİLYON TL

Kulübün gelirlerinin ise 45 milyon lira olduğunu belirten Ay, “TFF’den 10 milyon, Spor Toto’dan 1 buçuk milyon, müsabakadan 1 milyon, locadan 2 buçuk milyon, benzin istasyonu çekinden 9 milyon, kredi kapama çekleri de 21 milyon TL yapıyor. Herkes bilançodan bahsediyor. Aradaki fark 155 milyon TL. Bursaspor’un ihtiyacı olan günü yakalayabilmemiz için 50 milyon dolar lazım” şeklinde rakamları ortaya koydu.

‘Silah dayasanız almam’

Herkes’in Bursaspor’a sahip çıkması gerektiğini ifade eden Ali Ay, “Timsah Arena’da kapıları, locaları satıyoruz. 80 kapımız var. İlk kapıyı ben alıyorum. Ben harbi Bursasporluyum. Çocuklarım bıraksa 50 milyon dolar koyarım. Artık hormonlu büyüme olmayacak. Benim kafama silah dayasanız bundan sonra pahalı transfer yaptıramazsınız. Önümüzdeki sezon bizim için tedavi sezonu. Hasta şu an yoğun bakımda. Ödemeyeceğimiz paranın altına imza atmam. Hormonlu büyümeye son vereceğiz. Faydası az, maliyeti çok futbolcularla yollarımızı ayıracağız” ifadelerini kullandı.

Hukuki süreç başlayacak

Ali Ay Recep Bölükbaşı yönetiminin ibra edilmemesiyle ilgili hukuki sürecin başlatılacağını da söyledi. Ali Ay, “Genel Kurul ibra konusunda bize bir görev verdi. Şu anda gerekli inceletmeyi başlattık. Bir yurtdışından bir firmayla denetimler devam ediyor. Konusunda uzman bir Türk firması da mali tabloları inceliyor. Buradan çıkacak sonuca göre hukuki süreci başlatacağız. Bize genel kurulun verdiği son derece hayati bir görevdir ve gereği yapılacaktır” dedi.

ASSET’le sözleşme feshedildi

Aktifbank’la yollarının ayrıldığını ve Halk Faktöring’le anlaşma sağladıklarını söyleyen Ali Ay, ASSET firmasıyla da sözleşmenin iptal olduğunu söyledi. Ali Ay, “bu konuda Sayın bakanlarımız Mehmet Müezzinoğlu, ve Efkan Ala ile birlikte AK Parti Bursa Milletvekilimiz Sayın Hüseyin Şahin’e teşekkür ediyorum. ASSET’le sözleşmeyi feshettik. Bundan böyle biz bir satış yaptığımız zaman ASSET’e ödeme yapmayacağız. ASSET bir satış yaparsa komisyonunu alacak” dedi.

Kaynak: Bursa Hakimiyet


Yorum yazın